ایران سرای من
لوستر اشپزخانه 5040 , عکس های جدید کاترینا کایف , عكسهاي سريال فريحا , سرانجام سریال فاطما گل , مدل کیفه مجلسی , زیباترین عکسهای فاطماگل و ملتم , کلیپ جدید از آقای همساده , دانلود آهنگ چه بی اندازه میخوامت رضا صادقی , ژله مدل نيمرو , عکس شادمهر و دخترش
مهر: سرکنسول ایران در استانبول گفت: متأسفانه حدود 300 نفر زندانی ایرانی در حوزه سرکنسولگری ایران در استانبول وجود دارد که جرایم مختلفی اعم از قاچاق مواد مخدر ، سرقت و قتل را مرتکب شده اند و نزدیک به 20 نفر انها خانم هستند.

محمود حیدری، سرکنسول ایران در استانبول درباره موقعیت سرکنسولگری ایران در استانبول و اقداماتی که از سوی این سرکنسولگری صورت می گیرد، گفت: کلان شهر 15 میلیون نفری استانبول که متصل کننده دو قاره اروپا و آسیا به هم است ، یک موقعیت منحصر به فرد را در منطقه و ترکیه به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به اینکه این کلانشهر دارای پیشینه تاریخی است، خاطرنشان کرد: استانبول تا حدود 90 سال قبل  چه در دوره امپراطوری عثمانی و چه در دوره بیزانس ها پایتخت ترکیه بوده است و بر همین اساس بخش عظیمی از ظرفیت های ترکیه در استانبول واقع شده است .

قدیمی ترین نهاد مردمی ایرانی خارج از کشور در استانبول


حیدری تأکید کرد:  بیش از 50 درصد اقتصاد ترکیه و بیش از 80 درصد گردهمایی ها و همایش های بین المللی  این کشور در استانبول انجام می شود و به لحاظ موقعیت گردشگری، باستانی و تاریخی نیز موقعیت ممتاز و اول را دارد و مرکز رسانه ای ترکیه و مراکز اصلی دانشگاهی، اندیشکده ها و سازمان های مردم نهاد و تشکل های اقتصادی  نیز در این شهر است و به نوعی می توان این تعبیر را کرد که مرکزیت حقیقی ترکیه در استانبول قرار دارد.

حیدری خاطرنشان کرد: برای ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران نیز این نکته قابل توجه است که هم محل اصلی تمرکز ایرانیان مقیم ترکیه بیشتر در استانبول هست و هم برای گردشگران ایرانی که اغلب به استانبول سفر می کنند. البته علاوه بر استانبول شهرهای مهم دیگری مانند ازمیر و بورسا نیز جزو مأموریت سرکنسول ایران در استانبول هستند.

وی تأکید کرد: در استانبول و ازمیر جمعیت قابل توجهی ایرانی وجود دارد که حفظ ارتباط خوب با ایرانی ها و تلاش برای تقویت پیوند آنها با ایران و ارائه تسهیلات کنسولی بخشی از فعالیت های سرکنسول ایران در استانبول است. ایرانی ها در استانبول تشکل ها و مراکزی مانند انجمن خیریه ایرانیان را تأسیس کرده اند که گفته می شود قدیمی ترین نهاد مردمی ایرانی در خارج از کشور است  و  سال تأسیس آن به جنگ جهانی دوم باز می گردد و چند صد نفر از هم وطنان را پوشش می دهد.

ارائه خدمات کنسولی سیار در ازمیر


سرکنسول ایران در ترکیه با اشاره به اینکه انجمن پزشکان و تجار و صنعتگران ایرانی مقیم استانبول نیز از نهادهای دیگر ایرانی است که در این شهر وجود دارد، اظهار داشت: در طول چند سال اخیر توجه ویژه ای نیز از سوی سرکنسولگری نسبت به ازمیر شده است. این شهر 500 کیلومتر با استانبول فاصله دارد و ایرانیان مقیم ازمیر باید برای دریافت خدمات کنسولی به استانبول سفر می کردند.

وی تصریح کرد: در سه سال اخیر اعلام کرده ایم که هم وطنان ایرانی در ازمیر دیگر لازم نیست به استانبول بیایند و تیم کنسولی  ماهی یک بار به ازمیر می رود و خدمات سیار کنسولی در محل به ایرانیان ارائه می دهد.

حیدری خاطرنشان کرد: در همین مدت در ازمیر با حمایت مالی و معنوی سرکنسولگری انجمنی با عنوان دانشجویان ایرانی مقیم ازمیر تشکیل شده که مکان این انجمن از سوی سرکنسولگری برای دانشجویان اجاره شده است و از همان مکان نیز برای ارائه خدمات کنسولی به ایرانیان مقیم ازمیر استفاده می شود ، علاوه بر آن نیز برنامه های فرهنگی مانند هفته فیلم و ... و همین طور تبادل هیأت های اقتصادی بین استان ها در ازمیر و بورسا از جمله اقدامات صورت گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: انجمن تجار و پزشکان ایرانی مقیم ازمیر و انجمن ایران و اژه نیز در این مقطع با حمایت های سر کنسولگری در ازمیر تأسیس شده است و در نوروز 1391 ایرانیان بزرگترین اجتماع را در تاریخ ازمیر داشته اند و نزدیک به 500خانواده ایرانی درجشن  هتل هیلتن که از سوی سرکنسولگری برگزار شده بود، شرکت کردند.

حیدری  تصریح کرد: در استانبول دو مسجد ایرانی ( والده خان در وسط بازار استانبول) که قبلا کاروانسرای ایرانی ها بوده است و مسجد دیگر در بخش آسیایی و درون قبرستان ایرانی ها وجود دارد . این مساجد و انجمن ها نماد ایران است و نشان می دهد که کشور ما تا چه اندازه در کشور همسایه ریشه دارد و پیوند های تاریخی دو ملت را نشان می دهد.

موقعیت سرکنسولگری ایران در استانبول منحصر به فرد است

وی به موقعیت سرکنسولگری ایران در استانبول نیز اشاره کرد و گفت: سرکنسولگری ایران تنها سرکنسولگری هست که در منطقه شهرداری فاتح( محل اقامت سلاطین) واقع شده و زمانی که استانبول پایتخت ترکیه بوده است، موزه «توپ گاپی» فعلی مقر سلاطین عثمانی بوده و سفارت ایران نزدیک ترین سفارت به محل اقامت سلاطین و دقیقا روبه روی ساختمان صدر اعظمی ترکیه بوده است. اکنون هم موقعیت سرکنسولگری در بنای تاریخی منحصر به فرد است و نشان دهنده جایگاه ایران در ترکیه است.

حیدری تأکید کرد: ایرانیان مقیم ترکیه می توانند به عنوان یک پل ارتباطی برای افزایش روابط دو کشور در هر زمینه ای ایفای نقش کنند و ما هم سعی کردیم از ظرفیت ایرانیان مقیم در راستای گسترش روابط استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: علاوه بر خدمات رسانی به ایرانیان مقیم ، سرکنسولگری ایران مشکلات گردشگرانی که دراستانبول با مشکل مواجه می شوند نیز برطرف می کند. گم کردن پول و پاسپورت و درگیری ها از بیشترین مشکلات گردشگران است که به سرکنسولگری مراجعه می کنند.

وی به سایر خدمات سرکنسولگری اعم از صدور روادید ، ثبت ازدواج ، طلاق و وفات و ... نیز اشاره کرد و گفت: یکی از ابتکارات سرکنسولگری در سال های اخیر این بوده است که به هر زوجی که در استانبول ثبت ازدواج کنند ، هدیه ازدواج می دهد و این مسئله ویژه در مورد زوج هایی که یک طرف غیر ایرانی است بسیار تأثیر گذار است.

سرکنسول ایران در استانبول به حجم وسیع فعالیت های این سرکنسولگری اشاره کرد و گفت : بخش اعظمی از اجلاس ها که در ترکیه برگزار می شود به ایران مربوط است و در مدت سه سال اخیر 4 بار رئیس جمهور و دو بار معاون اول رئیس جمهوری برای شرکت در اجلاس ها به ترکیه آمده اند و وزرای متعدد ، هیأت پارلمانی و سازمان های مختلف حضور داشتند و برگزاری اجلاس های هسته ای هر کدام وظایف جداگانه ای را برای سرکنسولگری ایجاد می کند.

وی با اشاره به اینکه ارتباطات بین دو کشور در زمینه اقتصادی و روابط بین استان ها بسیار زیاد است، اظهارداشت: هیأت های متعدد اقتصادی و بازرگانی در ماه های آینده به استانبول سفر می کنند و البته از سوی دیگر اغلب هیأت های ایرانی یا مقصدشان استانبول است و یا اینکه از استانبول عبور می کنند.

300 زندانی ایرانی در استانبول

حیدری در مورد وضعیت و تعداد زندانیان ایرانی در استانبول نیز گفت: متأسفانه حدود 300 نفر زندانی ایرانی در حوزه سرکنسولگری ایران در استانبول وجود دارد که  جرایم مختلفی اعم از قاچاق مواد مخدر ، سرقت و قتل را مرتکب شده اند و نزدیک به 20 نفر انها خانم هستند.

وی با تأکید بر اینکه بیشترین جرم زندانیان در استانبول قاچاق مواد مخدر است، خاطرنشان کرد: سرکشی به زندان ها از وظایف سرکنسولگری است که به صورت مستمر انجام می شود و بنده و کارشناسان از تک تک زندان ها بازدید کرده ایم.

حیدری با اشاره به اینکه ما از جرم هیچ مجرمی حمایت نمی کنیم ، تأکید کرد :حمایت از حقوق شهروندی زندانیان ایرانی و رسیدگی به مشکلات آنها از وظایف سرکنسولگری است .اگر شکایتی از نوع رفتاری که با آنها می شود داشته باشند، ما بار ارتباط خوبی که با مسئولین قضایی در استانبول داریم این مسئله را منعکس می کنیم و تا کنون نیز موثر بوده است.

وی ادامه داد: علاوه بر اینها انتقال پول برای زندانیان از سوی خانواده های آنها از طریق سرکنسولگری ایران انجام می شود و گاهی اوقات نیز سرکنسولگری به مناسبت های مختلف هدایایی به زندانیان می دهد و به ویژه به خانم ها به مناسبت زمستان بسته پوشاک هدیه داده شده است.

حیدری تأکید کرد: در زندان ها چند کار جدید از جمله تأسیس کتابخانه فارسی و دسترسی به حداقل یک شبکه تلویزیونی ایرانی  در زندان هایی که تعداد زیاد بیشتری زندانی ایرانی وجود داشت و علاوه بر آن در برخی از مواردپیگیری دادگاه ها و پرونده ها صورت می گیرد.

وی تأکید کرد : البته یک قرارداد انتقال محکومین دو کشور نیز امضا شده و در مراحل اجرایی قرار گرفته است که امیدواریم نهادهای قضایی دو کشور  در این زمینه سرعت بیشتری داشته باشند تا  بتوانیم محکومین ایرانی را به کشور منتقل کنیم .خواسته بسیاری از محکومین این است که دوران محکومیت را در ایران بگذرانند وخانواده های آنها نیز در این صورت از صیانت بیشتری برخوردار می شوند.
نوشته شده در تاريخ 2015-08-19 توسط amlakeperspolis
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن زالو چیست؟
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه مدیریت
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ