ایران سرای من
لوستر اشپزخانه 5040 , عکس های جدید کاترینا کایف , عكسهاي سريال فريحا , سرانجام سریال فاطما گل , مدل کیفه مجلسی , زیباترین عکسهای فاطماگل و ملتم , کلیپ جدید از آقای همساده , دانلود آهنگ چه بی اندازه میخوامت رضا صادقی , ژله مدل نيمرو , عکس شادمهر و دخترش
293151-704096.jpg

 "غضنفرهاي سياسي" يكي از مهم ترين مشكلات جامعه امروز ايران، چه در سياست داخلي و چه در عرصه روابط بين المللي است.

"غضنفر" ،‌ در زبان طنز عامه، به كسي اطلاق مي شود كه با عملكرد ناشيانه و ساده لوحانه خود، به زيان جريان خود عمل مي كند و مثلاً در يك تيم فوتبال، همواره توپ را به سمت دروازه خودي شوت مي كند.

حركت بر خلاف مصالح ملي، هر چند ، هم در حوزه سياست داخلي متصور است و هم در ساحت سياست خارجي، لكن از آنجا كه روابط برون مرزي هر كشوري، بايد از مسيري فراجناحي بگذرد، آلوده كردن اين روند به دعواهاي سياسي و جناحي، ستم مضاعفي است كه مي توان بر يك جامعه روا داشت.

در اكثر كشورهاي جهان، جناح ها و جريان هاي داخلي، برغم اختلافات سياسي و سليقه اي خود درباره نحوه اداره كشور و رسانه اي كردن اين اختلاف ها، وقتي به حوزه سياست خارجي مي رسند، مي كوشند صدايي واحد و منسجم از كشورشان به جهان خارج مخابره شود چه آنكه تشتت در كنش ها و واكنش هاي مرتبط با سياست خارجه، مي تواند كشور را در موضع ضعف قرار دهد و آسيب هاي فراواني را متوجه آن كند ولي متاسفانه، برغم "مهم" و در عين حال "ساده" بودن اين نكته، بسياري از سياست ورزان ايراني، از درك آن عاجزند و يا نسبت به آن تجاهل مي كنند.

در سال جديد شمسي، دو اتفاق مهم در عرصه روابط خارجي ايران روي داد كه در هر دو واقعه، "غضنفرها" كوشيدند به جريان غالب تبديل شوند تا ضمن دفاع از دروازه مقابل، توپ را به محوطه 18 قدم تيم خودي بياورند و گل هايي را وارد دروازه ايران كنند!

جريان قطعنامه سوم شوراي امنيت سازمان ملل عليه ايران و نيز بازداشت نظاميان انگليسي توسط يگان مرزي ايران، دو رويدادي بودند كه عرصه تاخت و تاز اين جريان مخرب سياسي ـ رسانه اي شدند.

پس از قطعنامه اخير شوراي امنيت عليه ايران، انتظار مي رفت همه جريان ها، احزاب و گروه هاي سياسي، در مقابل اين قطعنامه كه نه عليه دولت يا وزارت خارجه كه عليه «ايران»، صادر شده است، موضعگيري كنند.

هر چند، بسياري از جريان هاي سياسي چنين كردند ولي در اين ميان، برخي گروه ها، از جمله برخي رسانه ها و تعدادي از نمايندگان مجلس، احساس كردند كه جاي "غضنفر" در اين ميان بسيار خالي است و از اين رو شروع به جار و جنجال كردند! آنها، البته براي اينكه موضع خود را مستدل جلوه دهند، دلايلي (!) هم چاشني حركت خلاف مسير مصالح ملي كردند. از جمله به جاي آنكه قطعنامه ضد ايراني را نقد كنند، به تيم خودي تاختند و نوشتند: چرا "قطر مسلمان و همسايه" ـ كه عضو دوره اي غير دائم شوراي امنيت است ـ به قطعنامه راي مثبت داد؟ چرا اندونزي و آفريقاي جنوبي هم كه جزو كشورهاي غير متعهد هستند و جزو دوستان ايران به شمار مي روند، به قطعنامه راي دادند؟ و بلافاصله به سوال خود چنين پاسخ دادند: زيرا ديپلماسي ايران ناكارآمد بوده است.

البته در اين مقال، قصد ورود به مبحث قوت و ضعف دستگاه ديپلماسي كشورمان را نداريم چه آنكه دفاع از عملكرد وزارت خارجه، بر عهده خود اين وزارتخانه و از جمله مسوولان رسانه اي آن است.

ولي آنچه، باعث تاسف است اينكه بسياري از بازيگران عرصه سياسي كشور كه در نهادهاي حكومتي و از جمله پارلمان و نيز رسانه ها فعال هستند، به اندازه يك فرد عامي بي مدعا، درباره روابط  و ساختارهاي قدرت در جهان معاصر، اطلاع و تحليل ندارند.

به سطح تحليل آنها نگاه كنيد: « قطربا ايران دوست است. قطر در شوراي امنيت به قطعنامه ضد ايران راي داد؛ نتيجه: وزارت خارجه ايران مقصر است كه نتوانست قطر را متقاعد كند كه عليه دوست خود (ايران) راي ندهد.»

چنين نگاهي، آنقدر سطحي و ساده انگارانه هست كه حتي ارزش توجه را نيز ندارد ولي از آنجا كه متاسفانه اين نگاه، در محافل سياسي و رسانه اي كشورمان وجود دارد (!)، ناگزير هستيم براي توجيه صاحبان اين تحليل (به شرط آنكه خود را به خواب نزده باشند) نكاتي چند را متذكر شويم.

مي گويند قطر و برخي كشورهاي ديگر مثل آفريقاي جنوبي و اندونزي، دوست ايران هستند و لذا نبايد عليه ما راي مي دادند و حالا كه راي داده اند، دستگاه ديپلماسي كشورمان بايد در جايگاه متهم بنشيند!

حال از آنها اين پرسش را مطرح مي كنيم: اگر دوستي يك كشور با كشورهاي ديگر ملاك همراهي با كشور دوست باشد، همه كشورهايي كه عليه ايران راي دادند، با آمريكا نيز دوست هستند و اتفاقاً روابط عميق تري با ايالات متحده و نيز ساير اعضاي دايم شوراي امنيت دارند.
اين واقعيت، باطل كننده استدلال سطحي آنهاست چه آنكه اگر "دوستي"، ملاك تصميم گيري باشد، آنها "عملاً"، با غرب، دوست ترند تا با ايران و لذا مطابق استدلال برخي جريان هاي داخلي، راي درستي داده اند.

وانگهي، دوست، مسلمان، همسايه يا عضو غير متعهدها بودن، در دنياي امروز، نمي تواند مبناي تصميم گيري كشورها باشد.

امروزه، آنچه نقش تعيين كننده و نهايي را در تصميمات يك كشور بازي مي كند، «منافع ملي» آن كشور است (اميدواريم اين واژه به گوش برخي سياست بازان داخلي آشنا باشد!)

هر كدام از كشورهايي كه در شوراي امنيت به قطعنامه راي دادند، قاعدتاً پيش از اعلام نظر خود در شورا، مزايا و منافع هر كدام از راي هاي مثبت، منفي، ممتنع و حتي عدم حضور خود در جلسه راي گيري را بررسي كرده و در نهايت راي داده اند.

در اينجا گفته مي شود كه ايران مي توانسته است با استفاده از ابزارهاي اقتصادي اش، طوري عمل نمايد كه منافع اعضاي غير دايم شوراي امنيت، ايجاب كند كه به قطعنامه راي منفي يا ممتنع دهند!

به راستي آيا اين افراد نمي دانند و يا خود را به ناداني مي زنند كه اگر پاي بهره گيري از ابزارهاي اقتصادي در ميان باشد، اقتصاد ايران در برابر اقتصاد آمريكا و ابزارهاي آن، اساساً حرفي براي گفتن نخواهد داشت؟

آنها به عنوان مثال بر روي قرارداد اپراتور دوم تلفن همراه ايران كه شركت آفريقاي جنوبي منعقد شده است اشاره مي كنند و مدعي اند كه ايران مي توانسته است با بهره گيري از اين قرارداد، به طرف آفريقايي فشار بياورد كه به قطعنامه راي ندهد. البته، اين كارشناسان دانشمند وطني، احتمالاً نمي دانند كه آفريقاي جنوبي در دنياي به اين بزرگي، فقط با ايران قرارداد ندارند و ده ها و صدها برابر ارزش اين قرارداد را با كشور ديگر و از جمله پنج عضو دائم شوراي امنيت دارد.

متاسفانه بايد گفت كه علاوه بر شناخت سطحي برخي جريان هاي سياسي و رسانه اي از روابط بين المللي، وجود برخي عداوت هاي شخصي و جناحي باعث زايش چنين تحميل هاي مبتذلي شده است كه بر مبناي آن، به خود اجازه مي دهند به جاي صف آرايي در مقابل قطعنامه ضد ايراني، در درون اردوگاه ملي ايجاد چند دستگي نمايند.

به راستي آيا پيش كشيدن مسايلي مثل استيضاح وزير خارجه به دليل اينكه قطر و اندونزي به قطعنامه راي دادند، ارسال علايم اميدوار كننده به جريان غربي ضد ايراني نيست؟ آيا بروز نشانه هاي اختلاف با صدور اين قطعنامه در داخل كشور، حاوي اين پيام نيست كه «قطعنامه ها دارند كار خود را مي كنند و زمينه ريزش از دورن ايران را فراهم مي كنند»؟ آيا به جان هم افتادن، آن هم در شرايطي كه دشمن مشترك درصدد پيشروي است، تامين كننده منافع ملي است؟!

كساني كه تهديد مي كنند با به راه افتادن قطار قطعنامه ها وزير خارجه را استيضاح مي كنند، خود به خوبي مي دانند كه مشكل اصلي سياست خارجي ايران، وزارت امور خارجه دولت احمدي نژاد و دولت خاتمي و ... نيست ، بلكه رويكردي است كه ـ به درست يا غلط ـ از اول انقلاب در قبال قدرت هاي بزرگ جهاني، از جمله آمريكا اتخاذ شده و اين رويكرد، در گذر زمان، همانند يك امر مقدس و آسماني تلقي گرديده و روز آمده نشده است. بنابراين، اگر آنها، واقعاً در صدد حفظ منافع ملي هستند و جسارت و توان اين كار را نيز دارند، به ريشه ها انديشه كنند و با ابزارهاي حكومتي و رسانه اي خود، "اصلاح اساسي" را تمهيد نمايند.

اما اتفاق دومي كه رخ داد، بازداشت نظاميان انگليسي بود ـ در آن ماجرا، برخي از همين جريانات كج انديش داخلي، در ابتداي كار كه نظاميان در بازداشت بودند، به جاي آنكه عمل آنها را در ورود غير قانوني به آب هاي سرزميني ايران محكوم كنند، اعتراض مي كردند كه چرا اين افراد را دستگير كرده اند و جالب اينجاست كه پس از آزادي اين نظاميان، بناگاه مواضع پيشين خود را فراموش كردند و دادشان به آسمان رفت كه چرا اين متجاوزان را آزاد كرديد؟! ...

مخلص كلام آنكه تا زماني كه غضنفرهاي سياسي، در برخي اركان حكومتي جاي دادند و از تريبون هاي رسانه اي نيز بهره  مي گيرند، بسياري از مشكلات كشور، لاينحل باقي خواهد ماند به وي‍ژه آنكه به ياد داشته باشيم، اين جريان، به خوبي با اصول سفسطه گرايي نيز آشناست.

 


نوشته شده در تاريخ 2015-08-18 توسط amlakeperspolis
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن زالو چیست؟
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه مدیریت
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ