ایران سرای من
لوستر اشپزخانه 5040 , عکس های جدید کاترینا کایف , عكسهاي سريال فريحا , سرانجام سریال فاطما گل , مدل کیفه مجلسی , زیباترین عکسهای فاطماگل و ملتم , کلیپ جدید از آقای همساده , دانلود آهنگ چه بی اندازه میخوامت رضا صادقی , ژله مدل نيمرو , عکس شادمهر و دخترش


"دولت مدرن"َ،تعبیری که از قرن هفدهم میلادی وارد ادبیات سیاسی جهان شده ، توانسته است موتور محرکه بسیاری از ملل جهان شود و آنها را شایسته وصف "پیشرفته" نماید .

تا پیش از پیدایش دولت مدرن ، حکومت ها ـ که عمدتا پادشاهی و پیش از آن امپراتوری بودند ـ  صرفا به حکم راندن شناخته می شدند که وظیفه ای جز برقراری نظم ،سرکوب یاغیان و حراست عامه از جان و مال مردم نداشتند . البته ، آنان در قبال این وظایف ، مسوولیت پذیری نداشتند و آنچه حاکمان را به انجام این رویکردها وامی داشت ،چیزی جز" اقتضائات " نبود .

حکومت های دیرین ، نه وظیفه ای در پیشبرد علم داشتند  ،نه خود را به گسترش صناعت وتجارت موظف  می دانستند و نه حوزه هایی مثل تامین اجتماعی ، آموزش عمومی و مانند اینها در مخیله شان وجود داشت .

اندک اندک با زوال امپراتوری های اروپایی و تشکیل واحد هایی به نام "کشور"ودر سايه تحولاتي مثل انقلاب كبير فرانسه ، دولت هايي، ابتدا در اروپا شكل گرفتند كه دايره مسووليت آنها به مراتب گسترده تر از اسلاف شان بود . اينان ، خود را در باره همه شئون جامعه از فرهنگ تا تجارت و از صنعت تا زراعت  صاحب راي و قدرت مي دانستند و براي اولين بار وظايف حكومتگري  را در قالب وزرارتخانه هايي كمابيش شبيه تشكيلات كنوني تفكيك كردند .

در ايران  معاصر نيز در عهد ناصرالدين شاه ،براي اولين بار نهاد وزارت به معني كنوني اش شكل گرفت .

اين دايره گسترده مسووليت ، كه در برابر مسووليتي حكومت هاي پيشين به وجود آمده بود تا پاسخگوي خلاهاي تاريخي و مطالبات انباشته شده مردمان باشد ، نوع ديگري از حكومت مطلقه را شكل داد چه آنكه "دولت" هاي جديد ، با سيطره محض بر همه امور و شئون ، جايي براي نفس كشيدن نهادهاي مدني باقي نگذاشتند  و حتي حزب و رسانه  و اپوزيسيون هم فقط هنگامي شكل مي گرفت كه دولتمردان اراده مي كردند !

ديري نپاييد كه انديشمندان و فيلسوفان دريافتند كه راه روشنايي از دل اين مطلق گرايي دولتي نمي گذرد .بنابر اين پروسه "محدودسازي دولت" در دستور كار قرار گرفت ،اما اين بار بنابر آن نبود كه مانند عهد پادشاهي ،حكومت هاي بي مسووليت بر سر كار آيند بلكه دولت در تعريف جديد و مدرن اش ، به جاي آنكه مثلا براي مردم ،مباشرتا"، درشكه و لباس تهيه كند ، بايد زمينه اين توليدات را فراهم مي كرد و به جاي آنكه حزب بسازد ، خود زاييده يك يا چند حزب بود :"دولت دموكراتيك پاسخگوي كوچك" و يا همان "دولت مدرن ".

به نظر مي رسد ،مفهوم دولت در ايران به معناي آن در پيش از عصر "دولت مدرن " نزديك تر است و هر چند رگه هايي از مدرن بودن در آن وجود دارد ولي هنوز تا رسيدن به "دولت مدرن" فاصله زيادي وجود دارد و اين فاصله طي نخواهد شد مگر با چشم پوشي دولت از بخش هاي مهمي از قدرت و اختياراتش و واگذاري آنها به نهادهاي مدني و بخش خصوصي .

چنين پروسه اي ،البته نيازمند زمان ،بردباري و البته درايت و زمان فهمي حكمرانان است  ... و البته "عاقلان را اشارتی کافی است!"

 


نوشته شده در تاريخ 2015-08-18 توسط amlakeperspolis
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن زالو چیست؟
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه مدیریت
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ